Governor Attendance 2020-21 Academic Year

Liz Woolman Debby Brown Sophie Curra Sonya Dawson Sue Elliott Ben Thomas Caroline Sharp Jane Dawson John Elliott Tony Wiseman Jake Cheesman Mervyn Holt (Assoc) Sian Brink Reverend Tom Holme
FGB 29/09/2020 Ap Ab
10/12/2020
25/02/2021
24/05/2021 Ap
14/07/2021 Ap

Governors

  • +
    -

    Mervyn Holt
    Chair of Governors

  • Mervyn Holt - Chair of Governors

    Date Appointed - 14th July 2021



    Appointed By - Foundation/Trust



    Term of Office - 4 years

  • +
    -

    Ben Thomas
    Foundation Governor

  • Ben Thomas - Foundation Governor

    Areas of responsibility - Chair of Finance Committee, Health and Safety Governor



    Date Appointed - 14th March 2021



    Appointed By - Foundation/Trust



    Term of Office - 4 years

  • +
    -

    Caroline Sharp
    Foundation Governor

  • Caroline Sharp - Foundation Governor

    Areas of responsibility - SMSC Committee



    Date Appointed - 17th November 2021



    Appointed By - Foundation/Trust



    Term of Office - 4 years

  • +
    -

    Debby Brown
    Staff Governor

  • Debby Brown - Staff Governor

    Date Appointed - 27th November 2020



    Appointed By - School Staff



    Term of Office - 4 years

  • +
    -

    Jake Cheesman
    Foundation Diocese Appointment

  • Jake Cheesman - Foundation Diocese Appointment

    Date Appointed - 20th May 2020



    Appointed By - Foundation/Trust



    Term of Office - 4 years

  • +
    -

    Jane Dawson
    Foundation Governor

  • Jane Dawson - Foundation Governor

    Areas of responsibility - Teaching & Learning Committee



    Date Appointed - 17th September 2018



    Appointed By - Foundation/Trust



    Term of Office - 4 Years

  • +
    -

    John Elliott
    Finance Committee

  • John Elliott - Finance Committee

    Areas of responsibility - SMSC Committee



    Date Appointed - 20th November 2018



    Elected By - Parents



    Term of Office - 4 Years

  • +
    -

    Rev. Lisa Cornell
    Ex-officio Foundation Governor

  • Rev. Lisa Cornell - Ex-officio Foundation Governor

    Date Appointed - 1st September 2021



    Appointed By - Foundation by virtue of the office held



    Term of Office - N/A

  • +
    -

    Sian Brink
    Parent Governor

  • Sian Brink - Parent Governor

    Date Appointed - 17th May 2021



    Elected By - Parents



    Term of Office - 4 years

  • +
    -

    Sophie Curra
    Local Authority Governor

  • Sophie Curra - Local Authority Governor

    Areas of responsibility - Vice Chair of Governors, Chair of Teaching & Learning, Committee, SEN Governor



    Date Appointed - 19th July 2021



    Appointed By - Local Authority



    Term of Office - 4 years

  • +
    -

    Sue Elliott
    Headteacher - Ex-Officio

  • Sue Elliott - Headteacher - Ex-Officio

    Areas of responsibility - Teaching & Learning Committee, SMSC Committee, Finance Committee



    Date Appointed - 1st January 2017



    Appointed By - Virtue of office as headteacher/principal



    Term of Office - N/A

  • +
    -

    Tony Wiseman
    Safeguarding Governor

  • Tony Wiseman - Safeguarding Governor

    Date Appointed - 10th February 2020



    Appointed By - Foundation/Trust



    Term of Office - 4 years